Kuidas planeerida kööki?
Köök on kahtlemata kodu süda. Ükskõik, kas kokatakse seal igapäevaselt või soojendatakse vaid valmistoitu. Köök lihtsalt toimib magnetina ja seetõttu tasub see kujundada just südame järgi. Ent enne materjalide valimist ja sobitamist tuleb lähteülesanne selgeks teha, et midagi olulist ei jääks tähelepanuta.
Sinu köök, Sinu otsused
Alustuseks tasub oma põhilised soovid ära kaardistada, sest kuigi inimene kohaneb igas olukorras, ei taha Sa ehk senistest harjumustest loobuda. Milline kodutehnika on Sinu jaoks oluline? Mida sooviksid kappidesse ja riiulitele mahutada? Kas lisaks suurtele kodumasinatele vajavad Sinu köögis oma kohta ka näiteks veekeedukann, röster, kohvimasin, kuumaõhufritüür ja mahlapress? Kui Sul puudub panipaik, siis mõtle läbi, millises koguses peaksid Sinu köögikapid erinevaid varusid mahutama. Lisaks ära unusta broneerimast mugavat kohta veinipokaalidele – oleks hea, kui külalised leiaksid need ise klaasvitriniist üles, muudes kappides tuulamata.
Muudatustööd
Merko korterites on köögid hoolega läbi planeeritud. Pind on jagatud üldjuhul standardseteks 60 x 60cm mooduliteks, et anda selge ülevaade köögi suurusest. Mõnikord on inimestel aga erisoovid, näiteks stiilsete pikkade sahtlite näol. Vajadusel saab ka vee- ja elektriühendusi köögimööbli taga teise kohta liigutada, vaid valamutorustikku pole võimalik nõudepesumasina tagant läbi viia. Kõige parem ja mõistlikum on muudatuste vormistamisega tegeleda enne ehituse algust, et kõik kommunikatsioonid oleksid õiges kohas. Nii on neid kõige mugavam lahti ühendada, kui selleks peaks vajadus tekkima. Taustaseinal olevate pistikupesade asukoha muutmiseks tuleb siiski seina freesida – ent tasandama seda ei pea, kui paigaldatakse läbipaistmatu taustaplaat. Muudatuste tegemine on lihtsam juhtudel, kui tegu pole korteri välisseinaga või pesemisruumi seinaga.
Külmik
Uutes korterites soovitakse enamasti külmikut integreerida ehk mööblikilbiga katta, et see sulanduks muu mööbliga. Integreeritud toodete puhul tuleb arvestada, et need on oma mahutavuselt veidi väiksemad kui eraldiseisvad mudelid. Võimalusel tuleks valida maksimaalse kõrgusega külmik, mis annaks rohkem hoiuruumi nii jahekapile kui ka sügavkülmale. Kui on soov, et külmik toodaks jääkuubikuid, tuleks valida sobiv mudel, mille saab ühendada veevõrku. Kui jääkuubikuid ja -vett soovitakse lasta otse klaasi, astub integreeritud mudelite asemele lai eraldiseisev side-by-side külmik, mille sügavusmõõt on tunduvalt suurem. Kui tegemist on väikse korteriga ning ruumi minimaalselt, saab külmiku panna näiteks tasapinna alla või tõsta hoopis püstakusse, kus poolkõrge külmiku peale jääb ruumi ka mikrolaineahjule. Sellist lahendust võib näha näiteks Uus-Veerenni 1,5-toalises hubases näidiskorteris.
Valamu
Esimene küsimus on laius, muud nüansid – materjal, kinnitus, nõrutuspind jm – täpsustuvad siis, kui tööpind on välja valitud. Veekindlad materjalid võimaldavad valamu kinnitust tööpinna alla, mis teeb valamuümbruse puhastamise lihtsamaks. Valamu enda puhastamine on samuti oluline teema. Kui kokkad rohkem ja koristad vähem, siis vali materjal, mis näitab plekke vähem välja ja ei ima midagi endasse. Seega pigem roostevabast terasest variant või keraamiline valamu mitte mattmust või lumivalge komposiitmaterjalist toode (kuigi ka komposiitidel on vahe).
Nõudepesumasin
See kasulik abiline asub alati valamu kõrval ja põhiparameetriks on laius: 45 cm või 60 cm. Kui mingil põhjusel täiskõrgus ei sobi, siis tasub uurida sahtel-nõudepesumasinate variante. Huvitav võimalus on ka tõstetava korviga nõudepesumasin, millega on mugavam toimetada. Kindlasti tasuks võtta masin, mis avab programmi lõpus ise ukse, et niiskus ei jääks masinasse pikaks ajaks seisma.
Ahi
Ahjude maailm on väga lai ja valik sõltub iga inimese konkreetsetest eelistustest. Pisikorterite omanikud jätavad sageli ahju üldse paigaldamata. Köögi komponeerimise seisukohalt on põhiline küsimus, kas ahi panna tööpinna alla või mugavalt silmakõrgusele. Sellevõrra jääb loomulikult töötasapinda vähemaks. Kui on soov paigutada kööki mitut ahju erinevate võimalustega, aga ruumi napib, võib mõelda ka kombineeritud ahjude kasutamisele, andes lisapinda sahtlite jaoks.
Pliidiplaat
Siin on samuti valikuid palju. Kujunduslikust aspektist tuleb otsustada, kas süvistada klaas paksema tööpinna sisse või paigaldada pinnapealselt. Sageli toimub peenhäälestus tööpinna paksuse ja materjali, käepidemete tüübi (süvistatud metallprofiil võtab omajagu ruumi), taustaplaadi paksuse ja konkreetse pliidimudeli parameetrite vahel. Hea köögifirma aitab siinkohal parima tulemuseni. Omamoodi imena mõjuvad ka “nähtamatud” tööpinnaalused keedutsoonid, mis vaid sisse lülitades kumavad läbi kivi. Väiksema köögi puhul on täiesti piisav kahe keedualaga pliit.
Õhupuhasti
Seda saab paigaldada kas ülakapi sisse, eraldiseisva tootena või kasutada 2-in-1 lahendust, kus pliidiplaat ja õhupuhastaja on koos. Eraldiseisvad mudelid seinal või laes pole hoolimata kuitahes stiilsest disainist tänapäeval eriti levinud. Kapis peituv integreeritud masin on küll pretensioonitu, aga võtab omajagu kasulikku ruumi ära. Seetõttu tahetakse aina rohkem õhupuhasteid, mis on ehitatud pliidi sisse. Eks mingi ruumi võtavad needki, sest kortermajades tuleb kasutada ringleva toaõhuga filtersüsteemi. Sellise lahenduse puhul tuleb ripplaes ootav ventilatsioonitoru plafooniga sulgeda või tellida kipsi- ja maalritööd, kui just köögimööbel seda kohta ära ei kata.
Tööpind
Üha suuremat populaarsust on kogumas kriipimiskindel Dekton keraamika, mis oma olemuselt on tohutu surve all kokkupressitud mineraalipuru. Kuna materjal ei sisalda üldse sideaineid, võib sinna peale panna ka kuuma ahjupoti. Lisaks, tänu külmakindlusele olen ma ise saanud Dektoni jääke kasutada näiteks rõdule riiulite ja lauakeste disainimiseks. Hispaanias toodetakse seda taasringluses vee ja päikeseenergia abil, mis tagab täieliku süsinikneutraalsuse! Keraamikast soodsama hinnaga võib aga leida kvartsi baasil komposiitmaterjale, mis on mõnevõrra nõrgemate näitajatega. Teatud oludes on omal kohal ka liimpuit- või laminaattasapinnad, millel omad plussid-miinused. Läbinisti veekindlat õhukest täismasslaminaati olen isegi mitmel puhul kasutanud.
Mööbel
Eks kõige põnevam on loomulikult surfata uksematerjalide laias valikus, ent lõpuks kipuvad sageli sõelale jääma ikkagi pretensioonitud ja rahuliku ilmega ühetoonilised sileuksed. Värvipinda asendab täna sageli veekindla laserkandiga melamiin või näpujäljekindel laminaatuks, kuigi ka puidumustreid suudetakse nüüdseks nii hästi järgi teha, et isegi käega katsudes ja luubiga uurides saab vaevu jälile. Eksklusiivsem korter aga võib sisaldada ka päris erilisi lahendusi. Näiteks Uus-Veerennis asuv Pille 11/4-102 penthouse sai endale Ruum sisustussalongi ja Cosentino koostöös keraamilisest kivist esi- ja küljepaneelid, et koos tööpinnaga jääks mulje ühtsest tahukast.
Leia usaldusväärne köögimeister
Köökide puhul võiks veel palju rääkida kõikvõimalikest erilahendustest – vitriinid, kargod, elektrilised uksed jne, kuid ei saa salata, et väga palju infot ja häid nõuandeid saab just nendelt, kes ise iga päev asja sees ehk siis köögifirmadelt. Merko teeb tihedalt koostööd Schmidt Estonia ja Aunmaniga. Mõlemad ettevõtted on paigaldanud nii meie näidiskorteritesse kui ka meie klientide kodudesse väga kvaliteetseid kööke. Tublisid tegijaid on loomulikult teisigi. Lisaks tasub kindlasti meeles pidada, et meie koostööpartnerite juures kehtivad Merko koduostjatele väga mõnusad soodustused, mis on sisustuseelarve tasakaalustamisel igati abiks!