Uus-Veerenni Vahepark – oluline täiendus uue ja vana ruumikasutuse vahelisel ajal
Mis see on?
Uus-Veerenni Vahepark on Merkole kuuluv maa-ala, kus uue ja vana ruumikasutuse vahelisel ajal on kõigil soovijatel võimalik selle eri võimalusi kasutada. Siia ehitatakse mõne aja pärast elamud. Seni, kuni neid veel ei ole, saavad kõik siin vabalt ja mõnusalt aega veeta, selmet siin lihtsalt tühermaad või aiaga piiratud ehitusplatsi hoida. Hoonete ehituse algusega kolitakse Vahepargi pottides puud ja pargi väikemööbel uude kohta ning Vahepark hakkab mujal täitma sama eesmärki: sisustama kahe etapi vahelist tühimikku kõige meeldivamal moel.
Mis siin tehtud on?
Kohapealset materjali on maastiku kujundamisel kasutatud ressursina. Laoplatsi betoonkattele on paigutatud väljak, suurtest kattetükkidest laotud astmeline müür, vundamendiplokkidest tehtud pingid, rändrahnu asendab betoonrahn. Lisaks on juurde toodud muidki teise ringi materjale. Tavapraktikas purustamisele määratud betoonitehaste jääktoodetest on kujundatud purded, servad spordiväljakule, lauatennise lauad, astmestikud ja tribüünid, rattaraja elemendid. Kasutusea lõppu jõudnud ehituskonteineritesse on istutatud normist kõrvale kalduvate võra- või tüveeripäradega puud.
Mida siin teha saab?
Pargis saab korvi-jalkat-võrku mängida, turnida, rattasõiduoskusi arendada, peenart harida, päevitada, piknikke-koosolekut-sünnipäeva pidada.
- Hoia ennast ja parki!
- Pane palun pakend või prügi vastavasse tünni!
- Kasuta palun harja ja kühvlit!
Mis siin toimub?
Maailmas on inimese poolt loodud kaugelt rohkem materjale, kui me neid kasutada jõuame. Kõik vajaminevad hooned on võimalik nendest ehitada, isegi kui uute materjalide kaevandamine ja tootmine lõpetada. Mida rohkem me selliseid materjale taaskasutame, seda väiksem on meie tegevuse jalajälg ning seda puhtam on kokkuvõttes meie kõigi elukeskkond. Väike panus mõjutab kohalikku keskkonda; palju kohalikke mõjusid annab aga kokku ühe suure ja piireületava mõju. Uus-Veerenni Vahepark kasutab sellesse kohta aastate jooksul ladestatud inimtekkelisi materjale, isetekkelist loodust ning uusi mängu- ja spordivahendeid võrdväärse ressursina. Neid kolme kombineerides on tekkinud mitmekihiline tegevuspaik, kus leidub toimetamist kõigile. Olemasoleva ja uue klapitamine seob vana ja uue keskkonna, põimib vanu ja uusi tähendusi; mitmekesine, erinevate materjalidega kirju keskkond tasandab uute esemete steriilsuse ja samamoodi pehmendab uue kiiskavus vana kohatist konarust. Tulemuseks on tasakaal!
Täname koostöö eest KINO maastikuarhitekte ja Velveti tiimi! Tutvu Uus-Veerenni kvartali ja vabade kodudega!