Uus-Veerenni kvartali uus näidiskorter – mahedates toonides linnavilla
Veerenni tänavaäärne uus näidiskorter on avar perekorter, mille käsutuses on kogu Johann Aksel Tarbe projekteeritud miljööväärtuslikku piirkonda sobituva maja esimene korrus. See tagab vaated igasse ilmakaarde ja pääsu terrassilt otse sisehoovi, kus ootavad mänguväljakud, kasvuhooned ja puhkealad. Uus-Veerenni kvartali õuealad on palju tähelepanu saanud, näiteks I etapi sisehoov on pälvinud Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2020 hooviruumi kategoorias. Ka need vaated, mis avanevad Veerenni tänava poole, on linnaosale omaselt madalhoonestatud ja rohelised. Hoolimata liiklusest, on tubades meeldivalt vaikne.
Korteri sisustamisel sai lähteülesandeks erinevate siseviimistluspakettide kombinatsioon, mis tööle asudes juba paigas oli. Elutoa heledale kalasabaparketile sekundeeris omanäoline tume puidumustriga keraamiline plaat san-ruumides ning kohati laineline marmorplaat seintel. Kõrge profiiliga liistud ja tahveluksed andsid tõuke heas mõttes toretseva ja julge interjööri loomiseks. Üldine seina toon sai sobitatud köögimööbliga samasse gammasse ja ka uhke Kaminameistri valmistatud kamin sulandub taustavärviga kokku. Seevastu vormiliselt on kamin jõulise kaarja arhitektuuriga ning ka köögis on mahtudega tekitatud intrigeeriv kompositsioon.
Et kogu korteri sisustus kokku kõlaks, on nii köögis, elutoas, esikus kui ka kahes magamistoas kasutatud sisseehitatud mööbli puhul samu toone ja faktuure. Mööblivalmistaja Desala lahendas kõik erisoovid, paigaldas kappidesse valgusribad, sisesahtlid ning läbiviigud juhtmete jaoks. Köögi tööpind ja kaminaesine on kaetud üli-tugeva Dekton keraamikaga, mis kannatab nii kuumust kui kraapimist ega ima endasse plekke. Et head materjali raisku ei läheks, sai jääkidest tehtud ka isikupärase kujuga suur söögilaud, diivanilaud, köögi sokkel ning peamagamistoa öökappide pealisplaadid, mille puhul pole karta, et jääb jälgi punaveinist või küünlavahast.
Nii magamistoas kui elutoas troonib ruumis võimas fototapeet, mis ei ulatu üle seina, vaid on raamitud profiilsete liistudega. Elutoas lisandub pilttapeedi ja riiulite kompositsioonile tulevikus tõenäoliselt ka teler, kuid kui tulevane elanik seda ei soovi, siis on ruum ka ilma selleta terviklik. Mõlemad seinakatted on Veerenni kvartalis asuvast salongist Moonavoor.
Stiilne helesinine diivan on väga mugav ja pärineb salongist Aeg&Ruum. Diivanit täiendab sisearhitekti disainitud vaip, mille valmistas Greete Mätas G-carpetist. Niisamuti loodi ka efektne erikujuline esikuvaip. Selle mõte ei ole mitte ainult kõndimist mugavamaks teha, vaid ka koridori visuaalselt põnevamaks muuta. Juba välisuksest sisenedes ei põrku mitte tuima kapirivi vastu, vaid garderoobimahtu on kujundatud süvend istumiseks ning selle taga olevast peeglist paistab kompositsioon praktilisest ja laheda disainiga puitnagist, et mitte öelda “nagistikust” mis leitud Furgneri netipoest ning võtmeriiulist, mille all veel paar hoolikalt paigutatud kotinagi ning riiuli peal tervituseks kunstiteos. Nii see kui ka teised korteris olevad graafilised lehed on sisearhitekt Loreida Heina autorilooming. Samasse kategooriasse võib liigitada ka magamistoa laua kohal oleva ümmarguse seinapeegli, millele liimitud poolik alustass. Jääb mulje õhus lendavast taldrikust, kus saab hoida oma kõige kaunimaid ehteid. Sest kui ka magamistoas paiknev sisseehitatud laud võib leida kasutust kodukontorina, on sel kindlasti ka meigilaua funktsioon.
Peamagamistoast pääseb otse ka eraldi vannituppa ning varjualusega terrassile, mis on soovi korral võimalik klaasidega osaliselt kinni ehitada. Isegi kui seda mitte teha, lubab eesti tootja Oot-Oot, et nende diivan sobib aastaringseks õues kasutamiseks igati. Terrassile pääseb loomulikult ka elutoast ning õdusat miljööd loovad eesti tootja SU-Valguse poolt valmistatud taimekonteinerid, mis valgustavad ForGreenerLife floristi poolt kujundatud kunsttaimedest kompositsioone altpoolt.
Meeldivaid lõõgastushetki pakub ka aknaga saun, mida pole just paljudel linnakodudel. Sauna vastas asub mugavalt majandusruum, kus pesumasinat, kuivatit ja koristustarbeid hoida ning lisamugavust pakub lai valamutasapind, kus hea pesu sorteerida.
Luksuslikke lisandusi on korteris veelgi – väga põhjalikult on läbi mõeldud valguslahendus. Lisaks kamina tagant kumavale miljöövalgusele on taaskord salongist Moonavoor pärit valguskarniisidega varustatud ka elutoa ja magamistoa aknad, et tekitada lisaks mõnusale meeleolule ka valgusbarjäär sise- ja välisruumi vahel. Kui karniisivalgus tööle panna, siis Texstudios õmmeldud stiilsed sametkardinad ja pruunikad tüllkardinad löövad õhtusel ajal eriliselt särama ja nii paistavad need ka õuest vaadates rohkem välja, kui ruumis olevad inimesed. Valgus on loomulikult dimmerdatav ja tulevane elanik saab soovi korral ise mobiiliäpis ümber muuta, millist karniisi või laevalgustit mingist lülitist sisse-välja lülitada saab. Samuti saab nii elu- kui magamistoas ühe lülitiklahvi alla seadistada konkreetse režiimi, mis seadistab kõik lähedalasuvad valgustid soovitud valgustugevusele. Näiteks “õhtusöök sõpradega” lülitab ühe vajutusega sisse kardina- ja kaminavalguse, mahendab söögilaua kohal oleva valgusti poole peale ja kustutab elutoa laelambi.
Sellist mugavat ja igale inimesele jõukohast lahendust pakub Silman Elektrist saadud Casambi süsteem. Nii valgustite laerosettidesse kui ka lülitite taha paigaldatakse pisikesed Casambi moodulid, mis suhtlevad üksteisega üle õhu, nii et nende vahel pole vaja isegi kaabeldust. Ka lüliti ise võib olla patareitoitel, kui tahta seda panna sellisesse kohta, kuhu voolu pole toodud, aga valgusti ise muidugi vajab elektritoidet.
Erilahenduse sai ka esiku valgustus. Seal lülitub automaatselt sisse mööblisse integreeritud LED-riba, kui inimene mööda läheb. Liikumisandur esiku laes on üli-väike ja märkamatu ning seda saab reguleerida, kui tahta näiteks kiiremat kustumist. Öösel tualetti minnes ei pea nüüd kogu laevalgustust süütama ja kodust lahkudes kustub valgus ise.
Põhjalikku läbi mõtlemist nõudsid ka mõlemad lapsetoad, kuna näidiskorterite puhul ei tea kunagi, kes sinna tulevikus elama asub ja nii tasub need kujundada võimalikult universaalsed, et sobiks igas vanuses isiksusele või hoopis töö- või külalistetoaks. Nurgaaknaga tuba võimaldas sinna paigaldada suhteliselt laia voodi, mille all on ka pesukast ning kõrvale pakkus leedu tootja Lonas ka sama kattekangaga öökapi. Eestis disainitud ja toodetud suur Thulema töölaud on reguleeritava jalakõrgusega ja naturaalse linoleumist kattega, mille peal mõnus kirjutada. Kohe lauapinna peal käeulatuses on laadimispesad ja laua juurde kuulub ka metallist mobiilne rippriiul.
Teise “lapsetoa” voodi on valitud Taani tootjalt Innovation, mida pakub Aatriumi sisustuskaubamaja ning lisaks seljatoepatjade ümberpaigutamisele saab ka ülemise madratsi maha tõsta, et moodustuks kaheinimesevoodi. Põnevaid elemente on teisigi – bambuslattidest lükandustega jaapanipärane riidekapp, mis niivõrd ei varja, vaid organiseerib sisu ja Thulema metallist seinariiul, mis samuti hoiab ära suurema segaduse tänu tihedatele diagonaalsetele jaotusseintele.
Eriliselt nutikas pisidetail on Taani firma Damixa mattvalge köögivalamu kõrval olev sama sarja seebidosaator, mida on ülimugav täita, tõstes vaid otsiku üles. Tööpind jääb ühe pudeli võrra vabamaks ja puhtamaks.
Näidiskorterile kohaselt on korterisse valitud ka sobivad aksessuaarid, voodiriided ja lauanõud. Viimaste puhul sai intrigeeriv komplekt kokku pandud Alandeko kaupluse mitmekülgsest valikust. Hoolikalt kokku sobitatud sisustus annab tulemuseks harmoonilise, kuid samas julge ja eristuva terviku.
Video: Siim Kingisepp
Näidiskorter on sisustatud Merko sisekujunduse projektijuhi Loreida Heina poolt. Tutvu Uus-Veerenni kvartali ja veel vabade kodudega!