Ehitame Tartu riigikaitsemaja
6. novembril sõlmisime Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusega projekteerimis- ja ehituslepingu riigikaitsemaja rajamiseks kaitseväe Raadi linnakusse Tartus.
Hoone eeldatav netopind on 5200 ruutmeetrit ning selles asuvad tööle hetkel Tartu erinevates asukohtades paiknevad kaitseministeeriumi valitsemisala üksused ja asutused, peamiselt kaitsevägi, Kaitseressursside Amet ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus. Lisaks sajale töökohale ja nõupidamisruumidele kavandatakse hoonesse 210 kasarmu-tüüpi majutuskohta.
Esmakordselt Eestis kasutatakse kaitsevaldkonna hoone projekteerimise ja ehitamise jaoks alliansshanke mudelit, mille puhul vastutavad tulemuse eest kõik alliansi osapooled ühiselt. Alates hanke algusest on kaasatud arhitekt, projekteerija ja ehitaja. Hanke võitja selgus konkurentsipõhise läbirääkimistega hankemenetluse teel, mille käigus hinnati muuhulgas hoonele pakutava väliruumi ja arhitektuurse lahenduse eskiisi ning meeskondade koostöövõimet.
„Juba hankemenetluse raames esitasid pakkujad oma lahendused hoone arhitektuurse ja väliruumi kohta, mis arvestasid nii kehtivate planeeringute, ehitus- ja arhitektuurinõuete kui ka Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse ja kohaliku omavalitsuse huvide ja eesmärkidega ning mida arendati edasi arendustöötoas. Parima pakkumise tegi suure riigikaitseliste objektide ehituskogemuste pagasiga Merko, kellega on meil hea meel alustada uue objekti rajamist,“ kommenteeris Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse lõuna portfellijuht Peeter Karja.
„Alliansshanke puhul töötavad kõik osapooled parima võimaliku tulemuse nimel koos, detailid lepitakse kokku ühiselt ja hoone lõplik lahendus selgub arendusetapi jooksul. Hea hoone valmimiseks on hinna kõrval olulised ka muud tegurid – arhitektuur, meeskonna võimekus ja kokku töötamise võime ehk kokkuvõtlikult kogu tellijale loodav väärtus. Kiidame Riigi Kaitseinvesteeringute Keskust Eestis seni veel vähe kasutatud vääruspõhise hankemenetluse rakendamise eest,“ ütles Merko Ehitus Eesti juht Jaan Mäe.
Tellija on eeldanud projekti kogumaksumuseks 9,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Vastavalt allianss-hankelepingu põhimõttele selgub projekteerimis-ehitustööde ajakava ja tegelik maksumus osapoolte koostöös lepingu arendus- ja teostusfaasi jooksul.