Tallinna Rode altari projekt võitis 2017. aasta Euroopa Liidu ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinna

10.04.2017

Merko Ehituse poolt 2014-2016 toetatud Rode altarimaali uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Euroopa kõige mainekama ehk Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias.

Auhinna raames tunnustatakse 29 laureaati 18 riigist silmapaistvate saavutuste eest kultuuripärandi säilitamise, teadusuuringute, hariduse- ja koolituse ja teadlikkuse tõstmise alal ning eriliste teenete eest kultuuripärandi säilitamisel. Laureaadid valisid sõltumatutest ekspertidest koosnevad žüriid 202 kandideeriva projekti seast, mida olid esitanud üksikisikud ja organisatsioonid 39 Euroopa riigist.

Rode kappaltari ulatuslikud konserveerimistööd toimusid juba aastatel 1975–1992, kuid tööd jäid lõpetamata poliitiliste muutuste tõttu Eestis ja Nõukogude Liidus. Põhiosas jõuti kappaltar restaureerida, kuid uhked skulptuurid on tänaseni vaid osaliselt konserveeritud. Eesti Kunstimuuseumi konservaatorite töö eesmärgiks oligi tööde lõpule viimine. Projekti teeb silmapaistvaks uuringute valdkondadevahelisus ja koostöö erinevate teadusdistsipliinide vahel. Lisaks kappaltari uuringutele ja konserveerimisele oli projekti eesmärk koondada Eesti tehniliste uuringute teadusressurss. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi. Nende teadustöö tulemusel sündis märkimisväärset uut teadmist ühe Eesti olulisima kunstiteose kohta. Võrdlusanalüüsid viidi läbi ka teistele Hermen Rode töökojale atribueeritud teostele. Uurimisprojekti raames sündinud uued teadmised on aluseks muinsuskaitseliste uuringute arengule Eestis, Euroopas ja mujal.

Žürii hinnangul õnnestus selle äärmiselt kompleksse projekti raames ühendada rahvusvaheline ressurss, et konserveerida see võrratu teos in situ. „Entusiastlik ja sünergiline meeskond saavutas suurepärase tulemuse suhteliselt tagasihoidliku eelarvega. Projekt esindab absoluutselt parimat maali- ja skulptuuri konserveerimise ning uurimise praktikat ning on suurepärane näide valdkondadevahelisest ja rahvusvahelisest koostööst,“ lisas žürii.

Tallinna ja Lübecki kappaltarite uurimistulemused on koondatud veebipõhisesse meediaportaali, kus esitatakse maalingute kõrgresolutsioonilisi ning infrapuna ülesvõtteid. Suurepärane online esitlus on avatud ja kättesaadav nii laiemale publikule kui spetsialistidele kogu maailmas.

Tere tulemast meie uuenenud kodulehele!

Asud praegu Eesti juhtiva ehitusfirma
AS Merko Ehitus Eesti kodulehel
www.merko.ee.

Börsil noteeritud AS Merko Ehitus kontserni kodulehe aadress on nüüdsest
group.merko.ee.

Welcome to our new website!

You are currently on the website of
AS Merko Ehitus Eesti, Estonian leading construction company.
www.merko.ee.

The website of AS Merko Ehitus group listed on Nasdaq OMX Tallinn, is from now on
group.merko.ee.